#fuckupyklientu - hodnota času, správného a rychlého rozhodnutí a rady finančního poradce - 8.díl

05.12.2019

Jaká je hodnota času? Správného nebo rychlého rozhodnutí? Jaká je hodnota rady finančního poradce a nechání si poradit?

Příběh dvou klientů, se stejnou startovací čárou.

Oba klienti prodali nemovitost nebo pozemek a oba získali na svůj účet 1 000 000 Kč (jeden milion korun) z prodeje. Jak s nimi naložili a jaká je jejich situace po 2 letech (19 měsících) od prodeje?

První klient měl 40 let, ženu a dítě, byl rozvážný, hodně opatrný a spíše konzervativní. Jeho přání bylo utržené peníze odložit tak, aby byla zachována jejich hodnota a neztráceli díky inflaci svou kupní sílu. Vzhledem k jeho životní situaci a rodině se rozhodl rychle jednat, protože si uvědomoval hodnotu peněz a toho, že v okamžiku, kdy je má jen na běžném účtu jejich hodnota klesá.

Rozhodl se tedy obrátit na mě jako finančního poradce a zadal jasný úkol, který měl tři stěžejní body:

  1. Chci aby mé peníze drželi svou hodnotu a neužírala je inflace.
  2. Chci peníze investovat na 2 až 3 roky, doba se může protáhnout na 10 let.
  3. Chci své peníze mít k dispozici v případě potřeby do 14 dnů na svém běžném účtu.


Po tomto zadání jsem zvolil konzervativní strategii a peníze správně rozdělil a rozložil. Klientovi jsme nechali rezervu ve výši 100 000 Kč pro jakékoliv nenadálé situace na jeho spořícím účtu a s 900 000 Kč jsme pracovali dále a zainvestovali je.

Současný výnos z investice po 19 měsících je okolo 40 000 Kč

Průměrný roční výnos je okolo 2,8 %

Průměrná inflace je okolo 2,7 %

První klient tak své prostředky nejen uchránil před znehodnocením a zachoval jejich hodnotu. Peníze stále má pro své účely a ochránil je tak i sám před sebou a utracením.


Druhý klient měl 36 let, žil sám, měl sice děti, ale s partnerkou se rozešel a děti zůstali bývalé partnerce. Své peníze se rozhodl nechat si na svém běžném účtu. Na konzultaci semnou stále neměl čas, schůzky odkládal a nechtěl se o penězích moc bavit. Že si je ohlídá sám. Pokud by peníze nechal na běžném účtu, jejich hodnota by klesla za tu dobu zhruba o 42 000 Kč... To už je pořádná částka. (Jsou to jeho necelé 2 měsíční příjmy - tedy 40 dnů práce, tedy 320 hodin práce). Druhý klient si však peníze chtěl troch užít, navíc měl spoustu kamarádů Atd.... A jak to tak bývá, o peníze za ty 2 roky kompletně přišel. Za část si pořídil věci pro sebe, zvykl si utrácet, protože měl z čeho a tak si zvýšil i svůj životní standard. Sem tam jej požádal o malou půjčku nějaký kamarád, sem tam rodina atd. atd. Bohužel se díky tomuto životnímu stylu dostal do velmi těžké situace. Peníze došli a najednou to byl on, který začal obcházet známé, zda by mu nevrátili peníze, nebo nejlépe nepůjčili.


Na místě kterého z klientů by jste chtěli být vy? Prvního či druhého?

Oba měli stejnou výchozí pozici, stejného finančního poradce, stejné množství času, podobnou práci... rozdíl v jejich životních situacích byl jen v drobnosti... Jeden z nich si našel dvě hodiny svého času na konzultaci s finančním poradcem, nechal si vypracovat návrh řešení a toto vybrané řešení realizoval v krátkém čase a bez odkladů.

Klíčová slova ve videu/článku:

Investice, investování, zhodnocení peněz, tvorba rezerv, inflace, znehodnocení peněz, udržení hodnoty, hodnota peněz, investiční poradenství, pravidelná investice, zprostředkování investic, jednorázová investice, diverzifikace, finanční poradce, nejlepší finanční poradce, finanční poradce Zlín, finance, finance Zlín, finanční poradenství, finanční plánování, finanční plán, správa majetku a kapitálu 

Hashtagy:

#investice #investovani #znehodnocenipenez #tvorbarezerv #inflace #zhodnocenipenez #udrzenihodnoty #hodnotapenez #investicniporadenstvi #pravidelnainvestice #zprostredkovaniinvestic #jednotazovainvestice #diverzifikace