#fuckupyklientu - koupě novostavby - 1.díl

25.11.2019

Kupujete nemovitost? A víte jaké nástrahy se mohou skrývat u novostavby? Proč je dobré si prověřit nemovitost než ji koupíte? Jakou nemovitost si vybrali klienti a co na ně čekalo při pozvání odborníka? Na co vše si dát pozor při koupi nemovitosti? A jak je to vlastně s daní u prvního převodu nemovitosti? To vše dozvíte v mém prvním díle fuck-upy klientů, kde vám budu ukazovat reálné příběhy, se kterými jsem se setkal za dobu své praxe ve finančním poradenství.

Vítejte u prvního dílu Fuck-upy klientů 

Dnešní příběh klienta je o koupi nemovitosti v hodnotě 5 mil, Kč, prodávané přes realitní kancelář. 

Od první chvíle byli sdělovány poněkud zavádějící a nepravdivé informace, například jak je to s daní z převodu nemovitosti. Skutečnost dle finančního úřadu je taková, že nemovitost musí být nově zkolaudovaná a do 5 let od kolaudace lze jako první převodce (kupující ) odpustit daň z převodu nemovitosti, která je ve výši 4% z kupní ceny. Dříve se toto pravidlo nevztahovalo na bytové jednotky v rodinných domech, nově však bylo schváleno na konci roku 2019, že lze odpustit daň z převodu nemovitosti i u nově kolaudovaných bytových jednotek vymezených v rodinném domě.

Prodejní cena nemovitosti byla 5 000 000 Kč jako novostavba!
Klienti si vyžádali od realitní kanceláře a prodávajícího projektovou dokumentaci a fotodokumentaci z průběhu stavby. V rodině měli známého, který pracuje jako dohled u staveb a tak si jej pozvali na prohlídku a k předloženým vyžádaným materiálům, což zřejmě nečekal prodávající ani realitka. Zjistilo se, že projektová dokumentace a fotodokumentace absolutně nesedí v tom, co se prodává. Zjištěné nesrovnalosti byla například jiná střecha, v původním projektu z pálených tašek, prodávaná plechová, zateplení 15 cm polystyren, skutečnost 5 cm polystyren. Stavební materiál v projektové dokumentaci byl jiný (přesně si nepamatuji) skutečnost byla levný ytong a tak by se dalo pokračovat. Reálná hodnota nemovitosti byla o 30 % až 40 % nižší, než v původní projektové dokumentaci a dle původních použitých materiálů.

Málem to byl opravdu velký FUCK UP KLIENTŮ a mohl stát opravdu hodně peněz. Naštěstí z prodeje sešlo a klienti tak ušetřili nemalé peníze, například na výstavbu domečku ze správného materiálu.

V celém případu jsem vystupoval jako finanční poradce, na kterého se obrátili s prosbou o pomoc s financováním, na základě dobrých referencí a zkušeností od jejich přátel. Celý případ včetně komunikace ohledně stavu kupované nemovitosti jsem s nimi procházel a doporučoval odstoupit od koupě, případně snížit prodejní cenu nemovitosti. Na to však nepřistoupil prodávající a tak z prodeje sešlo. 

Tímto článkem bych chtěl poukázat, na některé nehezké praktiky lidí, kteří se snaží prodat něco jiného, než v reálu je a bohužel, spousta lidí se bez odborné rady a konzultace dnes již neobejde. Nebýt kvalitního posouzení, dům na první pohled vypadal velmi hezky a lákavě. Na ten druhý už bohužel ne.






Klíčová slova ve videu / článku:

Bydlení, koupě nemovitosti, novostavba, koupě novostavby, výstavba nemovitosti, kontrola kvality, správné informace, daň z převodu nemovitosti, kolaudace, hodnota nemovitosti, projektová dokumentace, fotodokumentace, odborná konzultace, zateplení, stavební materiál, vyjednávejte, vyjednávání, zjištění informací je základ, Hypotéka, hypotéky, hypo, hypoteční úvěr, úvěr na bydlení, bydlení, nemovitost, financování bydlení, jak zafinancovat nemovitost, jak financovat nemovitost, úvěr, hypoteční poradce, hypoteční specialista, byt, dům, pozemek, nemovitost, majetek, finanční poradce, nejlepší finanční poradce, finanční poradce Zlín, finance, finance Zlín, finanční poradenství, finanční plánování, finanční plán, správa majetku a kapitálu