Jak jsem kupoval své auto?

24.04.2022

Nasdílet či nenasdílet?

Rozhodl jsem se napsat článek o tom, jak jsem kupoval své nové auto. Musím říct, že chvíli jsem váhal, zda to zveřejnit nebo ne, ale vlastně jsem si odpověděl sám. Choval jsem se vlastně tak, jak si přeji aby se i mí zákazníci chovali ve spolupráci semnou.

Obchod a nákup čehokoliv je o důvěře. Patřím mezi lidi, kteří si důvěry váží a nedělají jednorázové obchody, spíše se naopak snažím k práci vždy přistupovat na dlouhodobou spolupráci a někdy do obchodů, které jsou jednorázové ani nejdu.

A teď o tom autě

Dlouhou dobu jsem přemýšlel a vlastně i plánoval pořízení nového vozu. Měl jsem škodu Rapid a protože jezdím dlouhé dálky pravidelně, potřeboval jsem vůz, který mi trošku odlehčí od dlouhých hodin strávených v sedadle na cestách mezi Moravou a severními Čechami. Požadavek tedy byl jasný, mělo by být pohodlnější než to co mám doposud. Hned další parametry byli rodinné auto, jsem přeci jen v době, kdy bych chtěl pomalu řešit rodinu. Dále pak náklady na servis, spotřeba a naopak i trochu pohodlí, luxusu a protože se necítím úplně jako důchodce tak lehce sportovní by neuškodilo. Přál jsem si také něco, co bude snadno udržovatelné vzhledem k tomu, že jsem dříve vozil pejska Atd atd... Prostě dopřemýšlel jsme si, jakou funkci mi má vůz plnit a jak by měl a k čemu by mi měl po dobu jeho vlastnění sloužit.

A jak jsem pokračoval? Něco jsem se první o autě které hledám dozvěděl a trošku se vzdělal co je vlastně nyní na trhu, kolik to tak zhruba stojí a podobně. A ikdyž jsem původně z oboru, zašel jsem si za člověkem, ve kterého má důvěru. Já totiž trávím dny tím, že se starám svým klientům o finance a v tom se vzdělávám. Zašel jsem tedy za člověkem, který zase tráví dny tím, že se stará o servis a nákup vozů a tak má praxi a zkušenost, kterou já potřebuji. Ani jeden nejsme chytřejší než ten druhý, jen každý svých 8-12 h denně trávíme studiem jiné věci.

S důvěrou jsem mu sdělil své požadavky a on pro mě začal vybírat a selektovat vozy. A protože já věděl své požadavky a on věděl, které vozy požadavky budou splňovat a které naopak rozhodně ne, vznikla selekce a výběr se zúžil na 3 značky. Škoda Superb, Mazda, a VW Passat. A začal výběr. Tento člověk mi začal posílat různé nabídky, které byli na trhu a vždy jsme řešili parametry a poměr cena / výkon. Po x různých debatách o autech o mě věděl co tak zhruba požaduji a tak nějak nacítil co by se mi mohlo líbit.

Já sám jsem se přistihl, že na každém vozu co mi poslal jsem řešil nějaký drobný detail nebo naopak poměr cena / výkon a podobně až jsem si dal sám zpětnou vazbu že neřeším užitek v komplexu, ale jsem moc v detailu. Tedy jsem mu sdělil ,,tak mi něco vyber a přivez¨.

On na to, uděláme to zážitkové, pošli mi peníze a co jsem ti dovezl se dozvíš až si to přijdeš vyzvednou a bude to takové překvapení. A protože jsem měl důvěru a chtěl trošku vzrušení v životě, tak jsem mu řekl jasně, posílám peníze a jdu do toho.

Závěr:

Dopadlo to jak nejlépe mohlo. Přivezl mi auto, které v globálu splňovalo všechny požadavky, které jsem měl a dokonce překvapilo něčím navíc. Je novější, s větší výbavou, barva odpovídá, komfort asi nejlepší z vybíraných vozů i po debatě s jinými lidmi. A ano, trošičku víc jsem si připlatil než byl plán, za to jsem daleko více spokojen než bych byl.

Co jsem tímto článkem chtěl říct?

Každý máme svou práci a nikdo z nás není chytřejší než ten druhý. Jen máme každý prostor se věnovat tomu svému. Na začátku je velmi důležité mít alespoň představu o tom co chceme a pak je dobré se poradit s odborníkem v dané oblasti. A jak jste si všimli možná v úvodu, já mu nepopisoval jakou chci značku, barvu, objem, průměr pístů v motoru a podobně. Popisoval jsem co mi má vůz splnit a jaké mám potřeby v životě a na něm jsem z velké části nechal rady a řešení. A proč? Protože on je ten odborník v dané oblasti, on ty auta dělá denně, on se jim věnuje, on ví jak jsou ceny v ČR a zahraničí. Je to totiž jeho denní chleba. A tak mi také dobře poradil .

Já to mám s klienty stejně, také chci aby měli představu o svém životě a co potřebují splnit a pak jsem rád když o problému něco ví. O řešení diskutujeme a já jsem zase v pozici toho odborníka, který řešením vašich problémů tráví denně 8-12h. Věnuje se tomu a vyzná se na trhu investic, pojištění, hypoték, právníků, daní, placených služeb v rámci specifických rad nebo přesně a přímo tomu hlavnímu, zjištění vašich cílů a potřeb a navržením strategie jak je splnit, co si sebou na tu cestu sbalit aby jsme se vyhnuli rizikům a nebezpečí a pokud přijdou jak budeme reagovat a řešit.

Doufám že se vám článek líbil a třeba i vás pobavil.

Ps: pokud by jste chtěli doporučení na člověka který se mi stará o auta, tak si o něj napište :-)