Kdy je správná doba zaplatit si kvalitní pojistku?

17.09.2020

Kdy je správná doba zaplatit si kvalitní pojistku?
Kolik taková pojistka stojí?
A proč ji platit?

Co se stane, když své pojištění odložím na později protože..... jsem mladý, řeší mi to rodiče, budu to řešit až s hypotékou, teď to nepotřebuji, nemám ani rodinu ani závazky, nic se mi nestane... atd... ?

Tak to jsou přesně otázky, na které dostaneš odpovědi v dnešním článku a jako bonus pár důvodů, proč si kvalitní pojištění sjednáš ještě dnes, nebo v nejbližší možné době, protože zjistíš, že včera bylo pozdě.

Rád vycházím ze zkušeností, praxe a životních příběhů klientů, v tomto duchu ti také podám informace v tomto článku.... a začneme hezky ostře... 


Na fotce níže vidíš komunikaci na mesengeru s klientkou, která tak trochu víc odkládala uzavření pojistky a stále se řešili detaily proč ano či ne a za kolik... co myslíš že se stalo? Autonehoda! A co na to klientka, která přemýšlela zda je pojistka dobrá či ne? No byla v nemocnici, bez pojistky a bohužel ji možná žádná pojišťovna už nepojisti na věci, které jsou spojené s autonehodou. (Klientka souhlasila se zveřejněním komunikace, aby si další lidé s rozhodováním pospíšili a neodkládali jako ona)

Zde si můžeš také přečíst o klientovi, který si v průběhu vyřizování hypotéky pojistku naštěstí sjednal hned a následující týden si málem uřezal nohu motorovou pilou: https://bit.ly/nohapila

První otázky ke zodpovězení jsou: 

K čemu mi vlastně pojistka je? 

Možná si odpověz sám, jak by vypadal život na invalidním vozíku, nebo s poraněnou páteří a sníženou pohyblivostí těla na pár měsíců, možná let, možná do konce života. A co vše by jsi k životu potřeboval zařídit, koupit, upravit v bytě/domě, kdo by se o tebe staral, jak by vypadala tvá práce atd... atd... Pokud by se tvůj příjem sníží tím, že budeš invalidní, jen o 10 000 Kč měsíčně, na dorovnání 10 000 Kč měsíčně na dobu 30 let potřebuješ částku 3 600 000 Kč. Kolik máš nastaveno nyní ve tvé smlouvě? Protože, pokud vyděláváš víc jak 25 000 Kč a staneš se invalidní, tvůj příjem klesne o více než 10 000 Kč. A protože průměrný plat klientů o které se starám je mezi 30 000 až 50 000 Kč kam zřejmě patříš, nebo chceš patřit, když spolu začínáme spolupracovat, propad tvého příjmu bude větší jak 10 000 Kč. 

Obrázek vydá za 1000 slov:

Nahoře tvůj aktuální stav příjmy a výdaje


Níže stav po nějaké události - autonehoda / nemoc

Příjem z invalidního důchodu 4 000 až 14 000 v závislosti na stupni invalidity počítám 10 000 Kč

Výdej se zvedne zhruba o 20% tedy o 4 000 Kč

Chybí nám 14 000 Kč měsíčně po dobu 30 let do důchodu

Celková částka na kterou by jsi měl být pojištěný je okolo 

5 milionů Kč v závislosti na výši tvých rezerv, majetku ale také závazků a podobně.

poznámka:

Výpočet je přebrán z certifikace na PFP titul a navýšení výdajů je průměrné z českého statistického úřadu.Nejsou to vyhozené peníze? Není lepší si odkládat peníze stranou a šetřit si?

Jednoduchý propočet: platím si 1 500 Kč za své pojištění měsíčně a kryje mi třeba Invaliditu na 3 až 5 mil. Kč, tedy pokud budu invalidní, dostanu tuto částku od pojišťovny. Pokud bych chtěl našetřit 3 mil Kč z odkládaných 1 500 Kč trvalo by mi to 2 000 měsíců, tedy 166 let. Stále si myslíš že je lepší si odkládat stranou bez pojištění? Nebo využiješ pákového pravidla za 1 500 Kč krytí až 5 mil Kč? 

Jsem opatrný a nic se mi nestane, a když mi někdo něco udělá, třeba mě srazí auto, tak dostanu peníze od toho co mi to udělal a z jeho pojistky. 

To se moc hezky řekne, ale realita je jiná. Představ si, že jsi v situaci, kdy jsi po autonehodě 6 měsíců v nemocnici, v práci na 60 % příjmu a máš zaplatit měsíčně své výdaje plus léčbu, která není třeba standardně hrazena pojišťovnou.... Mé klientce se stala autonehoda přesně tímto způsobem a případ řeší právníci. Po několika měsících dostala peníze za bolestné. Pak se dlouho nic nedělo, protože se čekalo na ustálení stavu aby se dali řešit trvalé následky úrazu. Po roce konečně dostala nějaké zajímavé peníze ze své životní pojistky za trvalé následky úrazu. A to 1,3 mil Kč přečtěte si zde: https://bit.ly/autonehoda1, bohužel z pojistky povinného ručení viníka a od soudu klientka nemá ani po 2 letech vymáhání zatím ani korunu na účtu. Bez svého životního pojištění by 2 roky neviděla ani korunu od nikoho. Z čeho by jsi žil ty?  

Kolik taková pojistka stojí?

Záleží na spoustě parametrech, věk, povolání, pohlaví, zda jsi kuřák či ne, zda chodíš pravidelně k praktickému lékaři, na gynekologii nebo urologii, zda sportuješ a na jaké úrovni,... atd.... Hned další budou limity a nastavení celkového pojištění. Pamatuj si, že pojištění si neděláš kvůli půjčce nebo hypotéce, ale kvůli sobě a svému vlastnímu životu v budoucnu, kdyby se něco stalo. Rozumné pojištění, které má nastavení kvalitně částky se může pohybovat od 800 Kč / měs ke klidně 2 500 Kč / měsíčně za jednoho člověka, dle výše zmíněných parametrů. Nešetři proto na svém pojištění. Kvalita něco stojí. Pojistit se za 500 Kč/ měsíčně jen pro pocit že mám pojistku je hloupost.

Kdy se pojistit? (věk) 

Ideálně v 18 letech a na maximum. Proč? Protože, pokud se ti do 18 let věku něco nestalo, tak je to dobře a pojišťovna tě pojistí na maximální částky bez přirážek, protože jsi mladý tak levně a protože máš celý život před sebou. Kdo potřebuje pojistit na vyšší částky? Člověk kterému je 60 let a za chvíli je v důchodu? Nebo člověk, kterému je 18, 20, 25, 30 let a má celý život před sebou, má kariérní růst v práci, zvyšovat příjem, vybudovat si vztah, rodinu, pořídit dům, děti atd atd? Stále si myslíš že si raději počkáš s pojistkou? Pojisti se teď a víš že jsi v bezpečí, protože si může celý život a sny nějak realizovat i když se něco stane. Protože nejhorší je o pojistce přemýšlet ve chvíli, kdy se ti něco stane, a to už je pozdě. A jak říkávám, dokud se ti nic nestane tak to neřešíš, až se ti něco stane, tak to nevyřešíš.

Kdy se pojistit? (doba)

Ne není to překlep, opravdu je zde ta otázka dvakrát. A ideálně se pojisti hned! A víš proč? Protože pojišťovny mají čekací lhůtu aby tě vzali do pojištění, ta může být na nemoci třeba 2-3 měsíce, na určité druhy připojištění až 18 měsíců. Co to pro tebe znamená? Že když si sjednáš pojistnou smlouvu, tak na určité druhy připojištění jako je třeba pracovní schopnost nejsi pojištěný první 2-3 měsíce, protože si pojišťovna zkoumá tvůj zdravotní stav. U invalidity to může být až 18 měsíců. Představ si situaci, kdy přemýšlíš o pojištění a odkládáš to o týden, o měsíc, o dva a pak ve chvíli kdy jdeš k poradci podepsat pojistnou smlouvy, která ma začínat od dalšího měsíc se ti něco stane a ty zůstaneš na pracovní neschopnosti třeba 4 měsíce doma. Na koho můžeš být naštvaný? Na pojišťovnu, na poradce, že jsi nic nedostal? Jedině na sebe, že jsi se nerozhodoval rychleji. Je to jen na tobě. Rezervuj si semnou termín on-line schůzky zde: https://bit.ly/novaschuzka kde probereme jak nad prioritami v životě přemýšlíš? Jaké pojištění dnes využíváš a jak by mělo být nastaveno aby bylo přesně pro tebe.

Jakou pojišťovnu si mám zvolit?

Vždy bych volil nějaký rozumný poměr mezi cenou a kvalitou. Já sám osobně pro klienty propočítávám, jaké pojistné částky by měli mít sjednané pro dobré zajištění svého života. Od toho se pak odvíjí porovnání podmínek pojišťoven, například pro mladého člověka pracujícího v administrativě či obchodě bude vhodná volba jiná pojišťovna než pro staršího člověka pracujícího jako skladník, nebo svářeč. Tyto parametry porovnám a vyberu třeba 2-3 pojišťovny odpovídající požadavkům a na konec srovnám cenově, která pojišťovna jak vychází. Ke sjednání také přikládám vlastní zkušenost klientů s plněním, kde byl třeba hladký proces vyřízení pojistné události, zohledňuji zda třeba klient jezdí na dovolenou do zahraničí a řeším zda pojišťovna je schopna například vzít lékařskou zprávu v anglickém jazyce aby si ji klient nemusel nechávat někde úředně přeložit, nebo třeba která pojišťovna mému klientovi vyplnila v pohodě přes milion korun.

Závěrem

Zde jsem ti uvedl, proč jsi měl mít dobře nastavenou vlastní pojistku už před 18 měsíci a na vysoká částky například u invalidity nemocí i úrazem a podobně. Vysvětlil jsem NErozumný argument zda je lepší si peníze dávat do obálky nebo si zaplatit kvalitní pojištění. V neposlední řadě jsem upozornil na čekací doby, ale také na parametry dle čeho porovnávám klientům pojištění já a jak uvažuji, třeba pro někoho nad hloupostí, zda bere pojišťovna anglickou verzi lékařské zprávy pro pojišťovnu. A hlavně, ukázal jsem ti, že je potřeba si ty hlavní rizika pojistit kvalitně a na vysoké částky třeba přes 3 miliony Kč, protože 100 000 Kč ti na horizont 30 let dělá asi 277 Kč měsíčně a za to si nekoupíš dnes ani jídlo na den. 

Pokud máš svou starou smlouvu a chceš ji překontrolovat, nebo pojištění nemáš vůbec a uvažuješ o něm, hned si semnou sjednej schůzku zde: https://bit.ly/novaschuzka, nebo mi zavolej na 773 141 601.

Těším se tebe a naši on-line schůzku či telefonát