Kdybych tenkrát před 25 lety koupil nemovitost...

16.01.2023

Brutální příležitost ke koupi v roce 2023

Vývoj trhu v roce 2022

Pokud bychom před 25 lety investovali do nemovitosti, dnes bychom se mohli těšit z vysokého zhodnocení. V roce 1998 byly úrokové sazby v České republice poměrně vysoké, konkrétně kolem 9 % - 11 %. To znamenalo, že úvěry na bydlení byly pro většinu lidí nedostupné a koupě nemovitosti se tak stávala luxusem.

Dnes se situace diametrálně změnila. Úrokové sazby jsou lehce nadprůměrné, konkrétně kolem 6 %. Díky tomu se stala znovu koupě nemovitosti pro mnoho lidí nedostupnou a v posledních letech rostli ceny nemovitostí raketovým tempem.

Pokud bychom tedy před 25 lety koupili například byt v Praze za 500 000 korun, dnes by jeho cena jistě překročila hranici 10 milionů korun. Samozřejmě, že se jedná o pouhé odhady a vývoj cen nemovitostí závisí na mnoha faktorech, nicméně je zřejmé, že taková investice by se vyplatila.

V dnešní době se tak stává, že mnoho lidí volí investici do nemovitostí jako způsob, jak si zajistit finanční nezávislost a stabilní příjem v budoucnu. Je ovšem důležité mít na paměti, že každá investice nese riziko a je třeba pečlivě zvažovat všechny okolnosti a faktory, které mohou ovlivnit budoucí vývoj cen nemovitostí.

Nájemní bydlení bylo na začátku roku 2022 ještě na rozumné úrovni, na konci roku ale už vystoupalo v některých oblastech o 20 % a více a stalo se hůře dostupným. 

Velká část lidí se začala vracet zase k myšlence vlastního bydlení a začali opět řešit pořízení bydlení na hypotéku.