Komentář k vývoji na finančních trzích 3/2022

15.04.2022

Investice

Začínáme se dostávat do situace, které tady desítky let nebyla. Rusko - Ukrajinský konflikt. Vysoká inflace. Vysoké úrokové sazby. Nedostupné bydlení pro střední třídu. A do toho všeho Covid, který nás doma držel 2 roky a nyní je v Číně tvrdý lockdown, tedy nejasná budoucnost pro Evropu ke konci roku. 

Inflace

Za Leden 2022 byla zveřejněna INFLACE 9,9 %. V Únoru 11,1 % A NYNÍ 12,7 %. INFLACE  je ale různá pro různé věkové kategorie a skupiny lidí. Každý totiž nakupuje jiné věci. Pro lidi, kteří si šetří na nemovitost byla v posledních 2 letech 30 %, průměrně za 11 let okolo 10,1 %. Naopak potraviny se za posledních 11 let zdražovali okolo 4,4 %. Dala dle českého statistického úřadu. 

Co je to inflace a jaká je najdete detailně v mém videu zde pod textem

Akciové trhy

Index S&P 500 posílil o + 3,6. %, Růst v regionu střední Evropy (+ 6,5 %) díky většímu zastoupení energetiky. 

Zlato k 15.4.2022

Zlato se dostalo na 1 973 USD = 44 558 Kč za 1OZ. 

Dluhopisy

S koncem českých státních protiinflačních dluhopisů se opět roztrhl pytel s nabídkami na investice právě do korporátní sféry. Korporátní dluhopisy jsou však velmi rizikovou záležitostí. Obrátil se na nás klient s dotazem jak si stojí na trhu dluhopisy Saunie (oblíbená společnost která má pobočky po celé ČR) po přezkoumání a rozboru společnosti jsme zjistili, že pro to aby skutečně mohli být dluhopisy splaceny by musela Saunie 10x narůst během krátké doby. Do té doby své staré dluhopisy splácí novými a tak se roztáčí dluhopisová spirála kdy na konci někdo o peníze opravdu příjde.

Na trhu se nachází další a další problematické dluhopisy. Doporučuji před investicí poradit se s odborníky, nebo alespoň navštívit stránky: https://dluhopisar.cz/dluhopisar/

Kryptoměny - Bitcoin 15.4.2022

Bitcoin se nyní pohybuje na hranici 39 931 USD = 712 727 Kč. Spekuluje se o poklesu na hranici 30 000 USD, což je skvělá příležitost pro nákup. Pro budoucí růst mluví i ocenění ministrině financí USA a uznání přínosu Satoshiho Nakamoto.


Kurz měny 15.4.2022

1 USD = 22,61 CZK

1 EUR = 24,44 CZK

Hlavní události: 

Pokračující konflikt na ukrajině

Růst inflace

Růst základních úrokových sazeb


Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

V březnu se trhy nesly dále ve znamení probíhajících konfliktů na Ukrajině. Americký index S&P 500 posílil o 3,6 %, v Evropě byl vývoj smíšený a osciloval kolem nuly hlavně kvůli poklesu v Německu, Rakousku či Itálii. Růst v regionu střední a východní Evropy (+6,5 %) těžil z vyšší váhy energetických a maloobchodních titulů a utilit. Bankovní sektor vykazoval ztráty z důvodu obav expozic na Rusko. Globální rozvíjející se trhy však zejména kvůli Číně skončily ve ztrátě (-2,5 %). Ceny vládních dluhopisů pod tíhou rostoucí inflace a výhledu měnové politiky klesly prudce v USA i Německu. Významnou roli v obnově akciového růstu sehrály energetické a komoditní tituly, které benefitují z rostoucích cen surovin v důsledku přerušených dodavatelských řetězců a sankcí vůči Rusku.
Americký FED v březnu zahájil zvyšování úroků, v prvním kroku o 25 bazických bodů s prohlášením, že další posuny mohou být mnohem výraznější. Na trhu se začíná spekulovat, že by letos mohla několikrát zvednout úrokové sazby i ECB. Důsledky války na Ukrajině se ukázaly být méně fatální pro ekonomiku USA, která se s nákladovým šokem vyrovnává zatím překvapivě dobře. USA těží z pozice velkého producenta komodit, pro něhož vysoké ceny komodit znamenají "jen" přerozdělení růstu mezi jednotlivými sektory ekonomiky. Dobrý obrázek podtrhuje i pokračující oživení na trhu práce, kde bylo v březnu vytvořeno dalších 431 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti poklesla na úroveň předcovidových minim.
Ceny korunových vládních dluhopisů též propadly s tím, jak data za únor ukázala inflaci na úrovni 11,1 %. ČNB v závěru března zvýšila repo sazbu o 50 bazických bodů na 5,00 % a další zpřísnění měnové politiky může následovat v květnu. Jakkoliv je z výroků jednotlivých členů bankovní rady patrné, že část z nich začíná vnímat riziko vysoké inflace (hlavně cen paliv, energií a potravin) pro hospodářský růst, tak stále převažují obavy z inflačních rizik. Dle aktuální predikce ČNB již nebude zvyšovat tak rychle základní úrokovou sazbu. Svého vrcholu by mohla dosáhnou někde ve třetím kvartálu tohoto roku a to kolem 6 % s výhledem, že během prvního až druhé kvartálu příštího roku by chtěla dle situace na trhu začít úrokovou sazbu snižovat. Středoevropské měny počátkem března oslabily a ČNB intervenovala na devizovém trhu, koncem měsíce ale koruna posílila pod 24,50 za euro.
Trhy v Eurozóně zpracovávaly prvotní šok vyvolaný válkou na Ukrajině. Geopolitika představuje ohromný zdroj nejistot jak pro ekonomiku, tak pro finanční trhy. Stagflační charakter celé situace (zhoršování výhledu HDP, tlak na růst inflace zejména skrze ceny energií a potravin) je oříškem také pro centrální banky. Zatím v úvahách centrálních bankéřů převažuje nutnost zamezit růstu inflačních očekávání, a tedy potřeba zpřísňovat měnovou politiku. V případě ECB ale součástí přístupu zůstává opatrnost.
COVID opět uzavírá ekonomiku v Číně. Reakce rozvojových ekonomik a trhů na současnou krizi byla relativně umírněná. Většina z nich patří mezi producenty komodit a současné vysoké ceny jim svědčí. Přesto jsme pozorovali "ztrátu momenta" růstu v Číně, kde se sentiment propadl na postcovidová minima. Tomu však napomohlo i důsledné pokračování politiky "nulové" tolerance vůči covidu vedoucí k částečným uzavírkám v klíčových ekonomických zónách. Mezi největší poražené konfliktu tak patří primárně Rusko, jehož dluhopisy a akcie de facto zmizely z globálních trhů a jehož ekonomika vstoupila do recese.

Komentář k finančním trhům zpracoval Jan Šimek - Investiční analytik pro Sab servis s.r.o

Inflace na hranici 9,9 % za Únor 2022