Komentář k vývoji na finančních trzích 9/2021

13.09.2021

Investice

Další měsíc je za námi a tak se podívejme, co se odehrálo

Inflace

ČNB se nedaří udržet Inflaci ve svém pásmu a i přes poslední zasedání ČNB a zvyšování sazeb o 0,25 %  inflace nadále roste, aktuální hodnota 4,1 %. Meziroční inflace v USA je však + 5,4 %. 

Střadatelé na běžných účtech a podobných produktech nepřekonávající inflaci tak odepíší z každého svého 1 mil Kč v ČR 41 000 Kč - a to už nejsou malé peníze. Pokud by inflace pokračovala na stejné úrovni 10 let, kupní síla 1 mil Kč na účtu by byla poloviční, tedy jako dnešních 500 000 Kč.

Akciové trhy 

Výprodej na Čínských technologických akcií pokračuje po dalším zásahu regulátora.

Zlato

Zlato se dostalo na 1 813,62 USD = 38 938 Kč za 1OZ.

Dluhopisy

Na trhu se nachází další a další problematické dluhopisy. Doporučuji před investicí poradit se s odborníky, nebo alespoň navštívyt stránky: 

https://dluhopisar.cz/dluhopisar/

Velmi hezké zhodnocení si však připíší ti, kteří se před koncem roku rozhodli zainvestovat do českých státních protiinflačních dluhopisů - ty totiž byli v první emisi možné nakoupit se zhodnocením 0,5 % nad inflaci, která je dnes 4,1 %. Pokud by se roční inflace udržela na 4,1 %, investoři by měli dostat 4,6 % zhodnocení. Tedy v přepočtu na 1 investovaný mil Kč připadá 46 000 Kč - to už jsou slušné peníze. 


Kryptoměny - Bitcoin

Bitcoin se na konci Srpna pohyboval na  hranici 49 000 USD. Boom ale zažívají jiné kryptoměny a spíše technologie využívající kryptoměny a tokeny pro potvrzování transakcí. Zapojuje se do využívání i herní průmysl či sběratelství a umění. myslím že se máme ještě na co těšit.

Hlavní události: 

Delta mutace onemocnění COVID-19
USA: meziroční inflace +5,4 %

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

Vyspělé akciové trhy si v srpnu připsaly další zisky a to přes vysokou inflaci, pandemií poškozené odběratelsko-dodavatelské vazby a rostoucí počet onemocnění mutací delta COVIDu-19. Cena zlata stagnovala a zakončila měsíc na hodnotě 1813,62 USD/oz. Dlouhodobý trend růstu ceny ropy se v létě zastavil a i v srpnu cena ropy typu Brent oslabila na konečných 72,99 USD/bbl.
Problémy světové ekonomiky objevením vakcíny proti onemocnění COVID-19 neskončily. A tak se toto téma neustále vrací a ovlivňuje vývoj na kapitálových a komoditních trzích. V současné době panují největší obavy z šíření varianty delta. Vyspělé země by tato vlna neměla tolik zasáhnout, kvůli vyšší proočkovanosti obyvatelstva, nicméně panují obavy o rozvíjející se země v čele s Čínou. Pokud by v těchto zemích pandemie znovu naplno propukla, pak by odběratelsko-dodavatelské řetězce utržily další rány a světový obchod by se opět výrazně zmenšil. Je otázkou, jak by to jednotlivé ekonomiky ustály, když zadlužení států v pandemii výrazně narostlo.
Další hrozbou pro kapitálové trhy je vysoká inflace. Meziroční míra inflace v USA je na hodnotách +5,4% a v dlouhodobě stagnující eurozóně již na +2,2%! Meziměsíční inflace sice zpomaluje, a tak je možné, že inflace již je na svém vrcholu, přesto budou muset centrální banky upouštět od kvantitativního uvolňování a zvyšovat úrokové sazby. Monetární restrikce jsou však vždy negativním cenotvorným faktorem pro akciové trhy.
Na čínských technologických akciích porkačují výprodeje. Důvodem je další zásah regulátora, který zveřejnil návrh pravidel zakazujících nekalou soutěž mezi národními provozovateli online platforem. Z jedné strany tato pravidla posilují ochranu duševního vlastnictví, dobré pověsti a značky, z druhé strany umožňují větší zásahy vlády do čínského technologického světa. Na základě toho americká komise pro cenné papíry vydala varování před investováním do čínských akcií. O něco komičtěji pak vyznívají snahy čínské vlády, která chce omezit čas věnovaný hraní počítačových her u dětí a mládeže. Nezletilí budou moci hrát jen 3h týdně. Na vše budou dohlížet příslušné orgány, které budou kontrolovat provozovatele on-line her.

Komentář k finančním trhům zpracoval Jan Šimek - Investiční analytik pro Sab servis s.r.o

Inflace na hranici 4,1 % za Srpen 2021