Komentář k vývoji na finančních trzích 3/2021

Investice
Krásný den,
dnes jsem si připravil krátký výtažek z komentáře k finančním trhům za únorové období. Doplnil jej o související či zajímavá fakta v úvodu. Hlavní komentář je od našeho Investičního analytika a celý jeho komentář najdete níže.
Inflace
V únoru dosahovala 2,1 %
Akciové trhy
V únoru se dařilo téměř na všech hlavních trzích kromě Brazílie. Jejich růst se hezky promítl i našim klientům v jejich portfoliu.
Zlato
Když jdou akcie nahoru, zlato jde většinou proti nim a tedy dolů. Jeho cena klesá od srpna minulého roku. Může zde být příležitost přikupovat. Případně investoři, nakupující na pravidelné bázi dnes nakupují levněji. Je zde určitá příležitost.
Dluhopisy
Velké diskutované téma minulých měsíců je insolvence skupiny Michala Mičky C2H a krach společností Pietro Filipi a Kara. Společnost až do poslední doby prodávala své dluhopisy. Věřitelé budou mít problém získat jakékoliv finanční prostředky zpět.
Kryptoměny - Bitcoin
Bitcoin v únoru dosáhl hranice 57 408 USD. 1 BTC měl v přepočtu hodnotu 1 225 966, 41 Kč
Hlavní události:
očkování proti COVID-19
USA: fiskální stimul
Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:
Akciové trhy si v únoru připsaly slušné zisky. Dařilo se prakticky na všech hlavních trzích vyjma Brazílie, která bojuje s pandemií koronaviru a oslabující domácí měnou. Zlato sehrálo klasickou roli aktiva, které má negativně korelované výnosy s akciemi. A jelikož se akciím slušně dařilo, zlato pokračovalo v klesajícím trendu, ve kterém se nachází od srpna minulého roku. Naopak cena ropy čtvrtý měsíc v řadě silně rostla a překonala hranici 65 USD za barel ropy. Svého rekordního maxima také dosáhla kryptoměna Bitcoin, která se přiblížila metě 60.000 USD/BTC.
Hlavním faktorem, který nejvíce ovlivňuje světovou ekonomiku, je stále pandemie koronaviru a to, jak se daří jednotlivým zemím se s ní vypořádávat. Klíčem k oživení ekonomiky je co nejrychlejší očkování populace. A v tom se úspěšnost jednotlivých supervelmocí liší. USA v rychlosti očkování výrazně překonává EU. Stejně tak Velká Británie, která na začátku letošního roku definitivně EU opustila. Ve Spojených Státech se daří denně naočkovat 1,33 mil. lidí a tímto tempem by na konci letošního roku mělo být očkováno 75% americké populace! Evropská Unie sice měla ambiciózní plán mít v létě letošního roku proočkováno 70% populace, to se však určitě nepodaří. Kvůli tomu již musela i Evropská
Komise zhoršit letošní odhad růstu ekonomiky EU z +4,2% jen na +3,7 %.
Za pokračujícím růstem cen ropy stojí vysoká očekávání ohledně oživení světové ekonomiky. Na víc na jihu USA, konkrétně v Texasu, udeřily silné mrazy, které prodražily ceny energetických komodit.
Nové rekordní úrovně dosáhla kryptoměna Bitcoin. Ta těžila z oznámení zakladatele společnosti Tesla Elona Muska, že firma umožní klientům platit v bitcoinech. Kvůli tomu také Tesla nakoupila kryptoměnu na vlastní knihu. Také společnost Mastercard informovala investorskou veřejnost, že rozšíří možnost využívat k platbám kryptoměny. Po silné pozitivní reakci však nyní probíhá cenová korekce.
Na konci února schválila americká Sněmovna reprezentantů návrh souboru opatření na podporu tamní ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát a měl by být díky většině Demokratů schválen. Takový obří fiskální stimul je samozřejmě (krátkodobě) pozitivní zprávou pro akciové trhy.
Komentář k finančním trhům zpracoval Jan Šimek - Investiční analytik pro Sab servis s.r.o