Komentář k vývoji na finančních trzích 4/2021

11.04.2021

Investice

Krásný den, 

dnes jsem si připravil krátký výtažek z komentáře k finančním trhům za únorové období. Doplnil jej o související či zajímavá fakta v úvodu. Hlavní komentář je od našeho Investičního analytika a celý jeho komentář najdete níže.

Inflace

V březnu se inflace držela na 2,1 %, pokračuje tak i na začátku dubna.

Akciové trhy 

Akciové trhy stále rostou, v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami trhají nové rekordy indexy.

Zlato

Zlato nám osciluje mezi 1 700 USD a 1 750 USD za 1 OZ. Lehce nám pokleslo a je poměrně vhodná příležitost pro investory dokupovat. 

Dluhopisy

V posledním měsíci se zvýšil tlak distribučních sítí všech možných dluhopisů. Po velkém zájmu z vaší strany ohledně informací k nabízeným dluhopisům jsem vám k dispozici. 

Zde také přikládám skvělou stránku, kde naleznete přehled korporátních dluhopisů a základní informace o nich. https://dluhopisar.cz/dluhopisar/

Kryptoměny - Bitcoin

Bitcoin v Březnu dosáhl hranice 61 231 USD. 1 BTC měl v přepočtu hodnotu 1 356 940, 19 Kč. Dosáhl tak na zatím na svou nejvyšší hodnotu. 

Na konci Března začali pomalu růst další kryptoměny. 

Ripple XRP se za poslední týden  vyšplhalo z 13 Kč přes 30 Kč a tak je prozatím + 124 % 


Hlavní události: 

USA: klesající nezaměstnanost
USA: další fiskální stimul

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

Optimismus vyplývající z očekávání porážky pandemie COVID-19 žene ceny akcií vzhůru. To v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami umožňuje indexům dosahovat nových rekordů. Z druhé strany je potřeba se na současnou situaci dívat střízlivěji a ne přes růžové brýle optimismu. Po pandemii zůstávají obří dluhy ve státních financích napříč celým světem, stejně tak nízké úrokové sazby a monetární expanze nafoukly rozvahy centrálních bank. Objem peněz v oběhu se také stále zvyšuje. Pokud dojde k relativně rychlému oživení světové ekonomiky, promítne se to do zrychleného růstu inflace, a pak je jen otázkou času, kdy centrální banky budou nuceny sáhnout po zvyšování úrokových sazeb. Velmi zjednodušeně řečeno se vlády a centrální banky postaraly o to, aby dopady pandemie byly na ekonomiku jako celek co možná nejmenší. Nicméně vystavený účet za záchraná opatření je extremní a nyní přijde na řadu čas jej splácet. Navíc některé sektory jako letectví, turismus nebo některé typy služeb (pohostinství, atd.) dostaly tvrdou ránu, ze které se budou dlouho vzpamatovávat.
Znaky rychlého oživení ekonomiky přicházejí zejména ze Spojených Států Amerických, kterým se daří rychle očkovat a navíc mají velmi pružný trh práce. To na jedné straně znamenalo rychlé propouštění v době zasažení ekonomiky COVIDem-19, na druhé straně nyní firmy zase rychle nabírají zaměstnance. Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila na 6,2%, přesto od vypuknutí pandemie zůstává ještě o 9,5 mil. pracovních míst méně než před jejím příchodem. V USA se pro letošní rok počítá s růstem až o +7% HDP.
Světový obchod utrpěl (drobnou) újmu, když Suezský průplav zablokovala téměř na celý týden obří kontejnerová loď Ever Given společnosti Evergreen. Nakonec se loď podařilo vyprostit, což byla pozitivní zpráva zejména pro evropské trhy, které jsou na fungování průplavu nejvíce závislé.
Na konci měsíce pak prezident USA Joe Biden představil další balíček fiskálních stimulů pro americkou ekonomiku. Tento druhý balíček v objemu 2,25 bil. USD by měl tentokrát směřovat zejména do americké infrastruktury. To by byla další významná injekce (na úkor zvyšujícího se dluhu) pro americké hospodářství, protože od svého nástupu do funkce americký prezident již prosadil pomoc američanům v hodnotě 1,9 bil. USD.

Komentář k finančním trhům zpracoval Jan Šimek - Investiční analytik pro Sab servis s.r.o