Komentář k vývoji na finančních trzích 5/2021

25.05.2021

Investice

Krásný den, 

dnes jsem si připravil krátký výtažek z komentáře k finančním trhům za dubnové období. Doplnil jej o související či zajímavá fakta v úvodu. Hlavní komentář je od našeho Investičního analytika a celý jeho komentář najdete níže.

Vzhledem k tomu, že jsme na konci měsíce připojím i svůj komentář vývoje za Květen 2021

Inflace

V dubnu sačala zvyšovat a v květnu se vyšplhala na 3,1 %, předpokládané zvyšování bude k 5 %.

Akciové trhy 

Akciové trhy v dubnu rostli, v květnu jsme zaznamenali mírné zakolísání. 

Zlato

Zlato nám pomalu stoupalo na hranici 1 880 USD. Pomohl tomu propad u kryptoměn.

Dluhopisy

Tlak na prodej dluhopisů roste ze všech stran, je však otázka do jak velké míry se vyplatí a jak velké riziko si chcete v dnešní době podstoupit. Pro překonání inflace je třeba volit rizikovější tituly. Dluhopisy slibující výnos 15 - 20% jsou však extrémně rizikové a spíše se jedná o spekulaci a dá se i vsázet na neschopnost emitenta splatit své závazky.

Zde také přikládám skvělou stránku, kde naleznete přehled korporátních dluhopisů a základní informace o nich. https://dluhopisar.cz/dluhopisar/

Kryptoměny - Bitcoin

Bitcoin v dubnu jsme  dosáhl hranice 63 148 USD. V květnu však propadl na polovinu své hodnoty a mnoho investorů přišlo o své investované vklady. Nejnižší hranice se pohybovala okolo 34 000 USD. 

S bitcoinem padali i všechny ostatní kryptoměny. Potvrdilo se tak provázanost mezi nimi, a že když padá bitcoin, padá doslova vše. 

Velkou roli v Květnu sehrála Čína a zákaz kryptoměn. 


Hlavní události: 

USA: rekordní objem IPO
USA: problémy rozvíjejících se zemí s pandemií COVID-19

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

Akciovým a komoditním trhům se v dubnu dařilo. Akciové indexy překonávaly svá historická maxima. Zřejmě nejsledovanější index S&P 500 hravě překonal metu 4.000 bodů a pokračuje v dalším růstu. Cena ropy po dubnové korekci opět roste a zlato se odrazilo z lokálních maxim a pokračuje v růstu. Poptávka po reálných aktivech je hnaná očekáváním hospodářského růstu po odeznění pandemie Covid-19 a očekáváním zrychlující se inflace.
Prorůstové zprávy přichází zejména z USA, kde ekonomika rychle oživuje, navíc nový prezident přichází s dalšími stimuly pro americkou ekonomiku. Celková výše dodatečných podpůrných balíčků by měla dosáhnout úrovně 3 biliony USD, přičemž se předpokládá, že 2 biliony USD připadnou na infrastrukturu a zbytek na zdravotnictví. K financování obřích investic poslouží zvýšení korporátní daně, kdy Demokraté plánují zvýšení sazby z 21% na 28%. U daní z příjmu fyzických osob se americká administrativa plánuje zaměřit na bohaté lidi, nicméně ohledně změny daní se očekává ještě velký boj mezi zákonodárci.
Silný optimismus a rizikový apetit investorů lze doložit i enormním množstvím vstupů nových firem na burzu při tzv. IPO. Za 1.Q dosáhla hodnota emise nových akcií úctyhodných 1,3 bilionů USD, což představuje nejlepší kvartál od 80. let. Úroveň IPO vždy silně koreluje s ekonomickým růstem, který je po propadech spojených s koronavirem logický. Spousta firem v nejistých dobách vstup na burzu musela odložit, stejně tak investoři by zřejmě nebyli tak ochotní investovat do nových projektů.

Určitým rizikem pro globální ekonomiku nicméně stále zůstává pandemie COVID-19. Tu se nedaří dostat pod kontrolu zejména v rozvojových zemích jako jsou Brazílie nebo Indie. V těchto zemích se navíc šíři nebezpečnější mutace nemoci. To v kombinaci s velkou populací a špatným stavem zdravotnictví znamená riziko dalšího zhoršování situace a může vyústit v odříznutí těchto zemí od zbytku světa. To by se znovu negativně podepsalo na světovém hospodářském růstu, samozřejmě s mnohem drastičtějším dopadem na tyto konkrétní země.Znaky rychlého oživení ekonomiky přicházejí zejména ze Spojených Států Amerických, kterým se daří rychle očkovat a navíc mají velmi pružný trh práce. To na jedné straně znamenalo rychlé propouštění v době zasažení ekonomiky COVIDem-19, na druhé straně nyní firmy zase rychle nabírají zaměstnance. Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila na 6,2%, přesto od vypuknutí pandemie zůstává ještě o 9,5 mil. pracovních míst méně než před jejím příchodem. V USA se pro letošní rok počítá s růstem až o +7% HDP.
Světový obchod utrpěl (drobnou) újmu, když Suezský průplav zablokovala téměř na celý týden obří kontejnerová loď Ever Given společnosti Evergreen. Nakonec se loď podařilo vyprostit, což byla pozitivní zpráva zejména pro evropské trhy, které jsou na fungování průplavu nejvíce závislé.
Na konci měsíce pak prezident USA Joe Biden představil další balíček fiskálních stimulů pro americkou ekonomiku. Tento druhý balíček v objemu 2,25 bil. USD by měl tentokrát směřovat zejména do americké infrastruktury. To by byla další významná injekce (na úkor zvyšujícího se dluhu) pro americké hospodářství, protože od svého nástupu do funkce americký prezident již prosadil pomoc američanům v hodnotě 1,9 bil. USD.

Komentář k finančním trhům zpracoval Jan Šimek - Investiční analytik pro Sab servis s.r.o