Komentář k vývoji na finančních trzích 2/2022

20.02.2022

Investice

Copak se nám to od posledního reportu na trzích přihodilo? Trošku nás zčervenaly. A je to dobře nebo špatně? Kde jsou pozitiva a  kde negativa dané situace? 

Inflace

Sám jsem s tímto reportem čekal na vývoj, jaké čísla bude ohlašovat ČNB.

Za Leden 2022 byla zveřejněna INFLACE 9,9 %. (odkaz na stránky ČNB ZDE) Která bych řekl vyrazila dech spoustě lidem. Bohužel musím říct, že je číslo velmi zavádějící, protože každý z nás má rozdílnou inflaci. Každý totiž nakupujeme a máme v plánu nakupovat nebo financovat rozdílné věci. Mladý člověk chce kupovat nemovitost a ty rostou v poslední době 30 % ROČNĚ. Inflace pro takového člověka v tomto sektoru je daleko vyšší než pro jiného, který už nemovitost vlastní. 

Akciové trhy 

Vysoká inflace, utahování opasků měnové politiky centrálních bank. To vše značí špatné časy pro akciové trhy. Zde opět doplním, že co může být pro někoho problém, bude pravděpodobně pro jiného příležitost, například pro pravidelné nákupy. 

Zlato

Zlato se dostalo na 1 897 USD = 40 731 Kč za 1OZ. Zde se začíná pomalu projevovat pokles na akciových trzích růstem ceny komodit a především zlata.

Dluhopisy

S koncem českých státních protiinflačních dluhopisů se opět roztrhl pytel s nabídkami na investice právě do korporátní sféry. Korporátní dluhopisy jsou však velmi rizikovou záležitostí. Obrátil se na nás klient s dotazem jak si stojí na trhu dluhopisy Saunie (oblíbená společnost která má pobočky po celé ČR) po přezkoumání a rozboru společnosti jsme zjistili, že pro to aby skutečně mohli být dluhopisy splaceny by musela Saunie 10x narůst během krátké doby. Do té doby své staré dluhopisy splácí novými a tak se roztáčí dluhopisová spirála kdy na konci někdo o peníze opravdu příjde.

 Na trhu se nachází další a další problematické dluhopisy. Doporučuji před investicí poradit se s odborníky, nebo alespoň navštívit stránky: https://dluhopisar.cz/dluhopisar/

Kryptoměny - Bitcoin

Bitcoin se nyní pohybuje na hranici 40 000 USD. Propadl tedy téměř nejníže od Července 2021. Už 3 měsíce je na sestupném trendu. Jednorázové transakce považuji za nebezpečné, na zajímavé zisky si však mohou přijít investoři s pravidelně nastaveným nákupem a držením. I pro tento segment klientů jsme proto připravili řešení jak nakupovat BTC a Ethereum na pravidelné bázi bez starostí. 

Hlavní události: 

Napětí mezi Ruskem a NATO
Čína: problémy developerských firem

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

Začátek letošního roku se na trzích nesl ve znamení špatných geopolitických zpráv, očekávání utahování měnových politik centrálních bank a z toho plynoucí značné nervozity. Akcie na většině důležitých trhů výrazně ztrácely na ceně, nedařilo se zejména akciím technologických firem. Kvůli napětí mezi Ruskem a NATO kvůli situaci na Ukrajině výrazně rostla cena ropy, kterou na vyšší úrovně poháněla také obecně vysoká poptávka po komoditách.
Největším problémem dneška je jednoznačně vysoká agregátní poptávka v kombinaci s nedostatečnou agregátní nabídkou, která se projevuje rychlým růstem cen zboží a služeb. Vysoká poptávka je způsobená odložením spotřeby v dobách pandemie COVID-19 a zároveň obrovskými vládními výdaji, které měly za úkol podržet ekonomiky v těch samých dobách. Nabídku negativně ovlivňují narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce, které utrpěly vlivem protiepidemických opatření. Vysoká inflace je důsledkem, který trápí stále více ekonomik a jejich centrální banky budou chtě něchtě muset začít utahovat své měnové politiky. A to jsou pro akciové investory nedobré vyhlídky.
Situace na východě Evropy se stále nelepší a hrozba konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je stále velmi vysoká. Jedinou dobrou zprávou je, že Rusko a země NATO spolu komunikují. Pozitivní efekt také možná sehrála jednota NATO a deklarace tvrdých ekonomických opatření, které chtějí západní země použít v případě, že Rusko napadne Ukrajinu. Na to samozřejmě negativně reagují ruské akcie, které v lednu ztratily desetinu své hodnoty! Ruský prezident Putin se tak dostal do nepříjemné situace, kdy jsou ohroženy ekonomické zájmy nejbohatších Rusů, kteří ho podporují, a zároveň má na hranicích s Ukrajinou více než 100.000 vojáků, které bude muset brzy použít nebo je stáhnout zpět do vnitrozemí. Pro evropské země je situace také velmi nepříjemná, závislost na ruském zemním plynu je známý fakt.
Čínský development se nachází ve velkých problémech. Přitom čínský trh s nemovitostmi představuje celou čtvrtinu hrubého domácího produktu země. S existenčními problémy se nepotýká pouze jednička na trhu společnost Evergrande, ale také dvojka společnost Kaisa, která nesplatila držitelům prioritních dluhopisů závazky v hodnotě přibližně 400 milionů dolarů a jedná s nimi o restrukturalizaci dluhu. Své závazky nedokáží splácet také velcí developeři společnosti Shimao a China Fortune Land Development. Čínská vláda se snaží na realitní krizi reagovat, ať už nákupem aktiv od státem podporovaných developerů anebo tlakem na banky, aby realitnímu sektoru poskytovaly další úvěry.
Na začátku roku světová ekonomika čelí zásadním problémům. Svět je zaplavený úvěry, ale vysoká inflace tlačí na růst úrokových sazeb. Úvěry budou postupně zdražovat a dlužníci, kteří mají nízké ziskové marže a jsou předlužení se dostanou do problémů a budou muset pod tlakem prodávat aktiva, aby uspokojili své věřitele. Vše zhoršuje napětí na východě Ukrajiny. Jedinou dobrou zprávou je snad ústup pandemie COVID-19, většina států ve vyspělém světě postupně uvolňuje přijatá opatření.

Komentář k finančním trhům zpracoval Jan Šimek - Investiční analytik pro Sab servis s.r.o

Inflace na hranici 9,9 % za Únor 2022