ÚVĚROVÝ INDEX - SAZBY 7/2021

23.07.2021

HYPOTÉKY - ÚVĚRY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ - SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY - ÚVĚRY PRO PO

Úvodní obrázek mi přišel nejvýstižnější pro to, co se aktuálně děje na trhu a v kostce vám to shrnu.


1. CENY NEMOVITOSTÍ ROSTOU AŽ K NEBESŮM 

- Poptávka je tak velká, že prakticky zmizí vše, co se objeví na inzercích, pokud se to tam vůbec dostane.


2. SAZBY HYPOTÉK 

- Stejnou rychlostí se snaží zvyšováním sazeb ČNB zpomalit tempo růstu cen nemovitostí. To se ovšem nedaří díky převážným nákupům nemovitostí v hotovosti. Až 70 % provedených obchodů realitních kanceláří je realizováno za hotové peníze. Trend růstu cen nemovitostí se tak dá předpokládat pro následující 2 - 4 roky. 

- ČNB prohlásila, že zvedne sazby 5 x a v předchozích letech zvyšovala po 0,25 %. Dalo by se očekávat, že pokud nezačne trh nemovitostí zpomalovat, základní sazby ČNB mohou výrazně rychleji růst. Z aktuálních 0,5 % na 1,5 % až 1,75 % jako v roce 2018, kdy během 9 měsíců zvedla sazby o 1 % a hypotéky tak téměř skokově zdražili ze sazeb okolo 1, 89 % těsně ke 3 %. 3. ZPRACOVATELÉ A SCHVALOVATELÉ NA BANKÁCH NESTÍHAJÍ

- V době koronaviru se proces schvalování lehce prodloužil, dnes se z této prodloužené doby stal standard. Dříve bylo možné schválit hypotéku po dodání podkladů i do 2 až 3 dnů. Dnes na některých bankách trvá schvalování někdy i měsíce. Jsou zde stále schopné banky, která vám dají hypotéku do týdne, zaplatíte se ale za rychlost vyšší sazbou. Jsme v době, kdy pokud chcete a potřebujete bydlet a nemovitosti doslova mizí před očima, musíme volit bezpečnější a rychlejší řešení, jinak prostě nemovitost zmizí. 

- Bankéři, zpracovatelé a schvalovatelé jsou po úmorném nátlaku přetažení, dokumentaci nekontrolují, vznikají chyby a častokrát jsme sám řešil s metodikem banky, že zpracovatel věci zamítl z důvodu, že špatně prošel žádost a přehlédl důležité údaje, či dokonce špatně vypočítal hypotéku. Zde se opravdu vyplatí mít vedle sebe člověka / poradce, který umí dotáhnout případ do zdárného konce. 

- Začalo období dovolených a už tak málo lidí na zpracování, si bere dovolené, je třeba počítat s daleko delšími procesy zpracování, nebo volit banky, které mají systém maximálně digitalizovaný a automatizovaný. 


4. Cena stavebních materiálů 

-  Ceny stavebních materiálů vzrostli někdy o 100 % během posledního kvartálu. zejména dřevo vyskočilo a pomalu se vrací zase na nižší ceny. Lidé v době koronaviru byly nuceni trávit čas doma, nastřádané peníze tedy investovali do zvelebování svých nemovitostí a prakticky vyčerpali zásoby stavebních materiálů. Postupem času by se cenová hladina mohla zase narovnat v případě že nedojde k opětovnému uzavření společnosti a omezení pohybu po prázdninách. 

5. Aktuální hypotéky s končící fixací v roce 2021, 2022 a 2023

- Doporučení pro všechny, zafixujte si sazby na další období a refinancujte hypotéku dokud jsme na sazbách do 3 % . V příštím roce se možná dotkneme poprve po dlouhých 10 letech poklesu sazeb výše 4 % na hypotečních úvěrech s 80 % LTV. U 90 % se pak můžeme pohybovat k 5 % p.a.

TIP: Refinancijte svou aktuální hypotéku na dlouholetou fixaci co nejdříve

TIP2: Podejte si žádost o hypotéku ještě dnes a rezervujte nízkou sazbu

Kalendář pro rezervaci termínu zde: https://bit.ly/novaschuzka

Hypotéky

Zdražování a navyšování sazeb 

Banky proti Březnu 2021 zvedli sazby o 0,6 % viz obrázek srovnání bank níže.

Zatímco v Březnu jste dokázali dosáhnout na sazbu 1,89 % p.a. dne jsem na 2,49 % p.a. u nejlevnějších bank.

Srovnání hypotéky v 11 bankách na trhu

Modelová kupní cena 3 600 000 Kč, 

Vlastní zdroje ve výši 20 % tedy 600 000 Kč = 80 % LTV

Splatnost 30 let, fixace 5 let

Jaké byly sazby v Březnu 2021 a srovnání navýšení sazeb jak se projevilo v Červenci. 

Červenec 2021

Březen 2021

Propočítej si svoji hypotéku níže

Vyplň 3 údaje a zjistíš výši splátky. Pro osobní konzultaci klikni na tlačítko MÁM ZÁJEM, vyplň své údaje a klikni na tlačítko ODESLAT. Pak se můžeš těšit na výsledek a telefonát či emeil.

Spotřebitelské úvěry

 • Aktuální průměrná sazba těsně pod 6 % p.a.
 • Banky se snaží nalákat klienty na spotřebitelské úvěry před dalším navyšováním sazeb.
 • TIP: Jedna banka má pro mě do konce srpna akční sazbu 4,5% p.a. pro všechny žadatele na nové úvěry či refinancování. Pokud tedy řešíte úvěr, napište mi. 


Úvěry ze stavebního spoření

 • Aktuální průměrná sazba okolo 3,1 % p.a. zde nám došlo ke snížení.
 • Stavební spořitelny v loňském roce spustili několik zajímavých programů pro refinancování
 • TIP: Vyplatí se refinancovat stavební spoření uzavírané před říjnem 2017 nebo sazbou vyšší než 4,3 % p.a.


Úvěry pro právnické osoby

 • Aktuální průměrná sazba okolo 4 % p.a., zde nám došlo ke snížení sazeb. 
 • Předpoklad je zvyšování po dalším zasedání ČNB

Zdroj grafů: interní systém SAB servi s.r.o - SAB úvěrový index mapující sjednávané úvěry v jednotlivých oblastech

INFLACE

 • Aktuální inflace 2,8 % p.a. 
 • snížila se po zasedání ČNB a zvyšováním úrokových sazeb
 • Inflace se pohybovala v roce 2020 od 2,9 % do 3,2 % a krátkodobě se dotknula hranice 3,7 %. 
 • TIP 1: - Držte rezervy okolo 3 až 6 násobku měsíčního příjmu likvidě na účtech a v hotovosti. Zbývající peníze vhodně investujte, případně se semnou poraďte o vhodné strategii.
 • TIP 2: - Inflace je jako vysoký krevní tlak. Nevidíme ho, nebolí nás, ale když jej nebudeme řešit může nás zabít. Řešte inflaci včas, dříve než vám ublíží. Z 1 000 000 Kč nám ukousla inflace za rok 2020 celkem 3,2 % tedy 32 000 Kč.
 • TIP 3: - Hledejte řešení, které vám minimálně pokryjí inflaci a raďte se s odborníkem

zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

Diskontní sazba

 • Aktuálně 0,05 %
 • Banky mohou své volné peníze u ČNB uložit za sazbu 0,05 %

2T Repo

 • Aktuálně 0,5 %
 • Dvou týdenní Repo sazba - sazba na základě které ČNB stahuje peníze od komerčních bank výměnou za 14 denní cenné papíry. Po uplynutí této doby je ČNB vykoupí od bank zpět navýšené o Repo sazbu.

Lombardní sazba

 • Aktuálně 1,25 %
 • Sazba za kterou si od ČNB mohou komerční banky půjčovat peníze, které pak mohou půjčovat koncovým klientům například v rámci hypotečních úvěrů. Jedná se v zásadě o opak Diskontní sazby.
 • Lombardní sazba má největší vliv na trh hypotečních ale i spotřebitelských úvěrů

CCyB sazba
 • Aktuálně 0,5 %
 • Sazba proticyklické kapitálové rezervy je sazba, kdy banky musí banky držet rezervy pro případ cyklických změn a vytvářet tak polštář, který lze využít pro krytí ztrát v dobách propadů a krizí. 
 • Plánovaná od 1.7.2022 ve výši 1,0 %


zdroj: https://www.cnb.cz/cs/


Pokud stále přemýšlíte, nebo potřebujete malou pomoc s rozhodováním, vyberte si níže den a hodinu a spolu už to zvládneme.

Věděli jste, že v 98 % případů s klienty zjistím, že jejich údaje na OSSZ nesedí a stát jim nevypočítává starobní, invalidní, vdovské a sirotčí důchody ve výši, na kterou mají nárok, ale sníženou částku. Nevědomě je tak většina občanů ČR obírána o peníze, na které mají ze zákona nárok a celý život si platí sociální a zdravotní pojištění.