ÚVĚROVÝ INDEX - SAZBY 7/2021

23.07.2021

HYPOTÉKY - ÚVĚRY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ - SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY - ÚVĚRY PRO PO

Úvodní obrázek mi přišel nejvýstižnější pro to, co se aktuálně děje na trhu a v kostce vám to shrnu.


1. CENY NEMOVITOSTÍ ROSTOU AŽ K NEBESŮM 

- Poptávka je tak velká, že prakticky zmizí vše, co se objeví na inzercích, pokud se to tam vůbec dostane.


2. SAZBY HYPOTÉK 

- Stejnou rychlostí se snaží zvyšováním sazeb ČNB zpomalit tempo růstu cen nemovitostí. To se ovšem nedaří díky převážným nákupům nemovitostí v hotovosti. Až 70 % provedených obchodů realitních kanceláří je realizováno za hotové peníze. Trend růstu cen nemovitostí se tak dá předpokládat pro následující 2 - 4 roky. 

- ČNB prohlásila, že zvedne sazby 5 x a v předchozích letech zvyšovala po 0,25 %. Dalo by se očekávat, že pokud nezačne trh nemovitostí zpomalovat, základní sazby ČNB mohou výrazně rychleji růst. Z aktuálních 0,5 % na 1,5 % až 1,75 % jako v roce 2018, kdy během 9 měsíců zvedla sazby o 1 % a hypotéky tak téměř skokově zdražili ze sazeb okolo 1, 89 % těsně ke 3 %. 3. ZPRACOVATELÉ A SCHVALOVATELÉ NA BANKÁCH NESTÍHAJÍ

- V době koronaviru se proces schvalování lehce prodloužil, dnes se z této prodloužené doby stal standard. Dříve bylo možné schválit hypotéku po dodání podkladů i do 2 až 3 dnů. Dnes na některých bankách trvá schvalování někdy i měsíce. Jsou zde stále schopné banky, která vám dají hypotéku do týdne, zaplatíte se ale za rychlost vyšší sazbou. Jsme v době, kdy pokud chcete a potřebujete bydlet a nemovitosti doslova mizí před očima, musíme volit bezpečnější a rychlejší řešení, jinak prostě nemovitost zmizí. 

- Bankéři, zpracovatelé a schvalovatelé jsou po úmorném nátlaku přetažení, dokumentaci nekontrolují, vznikají chyby a častokrát jsme sám řešil s metodikem banky, že zpracovatel věci zamítl z důvodu, že špatně prošel žádost a přehlédl důležité údaje, či dokonce špatně vypočítal hypotéku. Zde se opravdu vyplatí mít vedle sebe člověka / poradce, který umí dotáhnout případ do zdárného konce. 

- Začalo období dovolených a už tak málo lidí na zpracování, si bere dovolené, je třeba počítat s daleko delšími procesy zpracování, nebo volit banky, které mají systém maximálně digitalizovaný a automatizovaný. 


4. Cena stavebních materiálů 

-  Ceny stavebních materiálů vzrostli někdy o 100 % během posledního kvartálu. zejména dřevo vyskočilo a pomalu se vrací zase na nižší ceny. Lidé v době koronaviru byly nuceni trávit čas doma, nastřádané peníze tedy investovali do zvelebování svých nemovitostí a prakticky vyčerpali zásoby stavebních materiálů. Postupem času by se cenová hladina mohla zase narovnat v případě že nedojde k opětovnému uzavření společnosti a omezení pohybu po prázdninách. 

5. Aktuální hypotéky s končící fixací v roce 2021, 2022 a 2023

- Doporučení pro všechny, zafixujte si sazby na další období a refinancujte hypotéku dokud jsme na sazbách do 3 % . V příštím roce se možná dotkneme poprve po dlouhých 10 letech poklesu sazeb výše 4 % na hypotečních úvěrech s 80 % LTV. U 90 % se pak můžeme pohybovat k 5 % p.a.

TIP: Refinancijte svou aktuální hypotéku na dlouholetou fixaci co nejdříve

TIP2: Podejte si žádost o hypotéku ještě dnes a rezervujte nízkou sazbu

Kalendář pro rezervaci termínu zde: https://bit.ly/novaschuzka

Hypotéky

Zdražování a navyšování sazeb 

Banky proti Březnu 2021 zvedli sazby o 0,6 % viz obrázek srovnání bank níže.

Zatímco v Březnu jste dokázali dosáhnout na sazbu 1,89 % p.a. dne jsem na 2,49 % p.a. u nejlevnějších bank.

Srovnání hypotéky v 11 bankách na trhu

Modelová kupní cena 3 600 000 Kč, 

Vlastní zdroje ve výši 20 % tedy 600 000 Kč = 80 % LTV

Splatnost 30 let, fixace 5 let

Jaké byly sazby v Březnu 2021 a srovnání navýšení sazeb jak se projevilo v Červenci. 

Červenec 2021

Březen 2021

Propočítej si svoji hypotéku níže

Vyplň 3 údaje a zjistíš výši splátky. Pro osobní konzultaci klikni na tlačítko MÁM ZÁJEM, vyplň své údaje a klikni na tlačítko ODESLAT. Pak se můžeš těšit na výsledek a telefonát či emeil.

Spotřebitelské úvěry

 • Aktuální průměrná sazba těsně pod 6 % p.a.
 • Banky se snaží nalákat klienty na spotřebitelské úvěry před dalším navyšováním sazeb.
 • TIP: Jedna banka má pro mě do konce srpna akční sazbu 4,5% p.a. pro všechny žadatele na nové úvěry či refinancování. Pokud tedy řešíte úvěr, napište mi. 


Úvěry ze stavebního spoření

 • Aktuální průměrná sazba okolo 3,1 % p.a. zde nám došlo ke snížení.
 • Stavební spořitelny v loňském roce spustili několik zajímavých programů pro refinancování
 • TIP: Vyplatí se refinancovat stavební spoření uzavírané před říjnem 2017 nebo sazbou vyšší než 4,3 % p.a.


Úvěry pro právnické osoby

 • Aktuální průměrná sazba okolo 4 % p.a., zde nám došlo ke snížení sazeb. 
 • Předpoklad je zvyšování po dalším zasedání ČNB

Zdroj grafů: interní systém SAB servi s.r.o - SAB úvěrový index mapující sjednávané úvěry v jednotlivých oblastech

INFLACE

 • Aktuální inflace 2,8 % p.a. 
 • snížila se po zasedání ČNB a zvyšováním úrokových sazeb
 • Inflace se pohybovala v roce 2020 od 2,9 % do 3,2 % a krátkodobě se dotknula hranice 3,7 %. 
 • TIP 1: - Držte rezervy okolo 3 až 6 násobku měsíčního příjmu likvidě na účtech a v hotovosti. Zbývající peníze vhodně investujte, případně se semnou poraďte o vhodné strategii.
 • TIP 2: - Inflace je jako vysoký krevní tlak. Nevidíme ho, nebolí nás, ale když jej nebudeme řešit může nás zabít. Řešte inflaci včas, dříve než vám ublíží. Z 1 000 000 Kč nám ukousla inflace za rok 2020 celkem 3,2 % tedy 32 000 Kč.
 • TIP 3: - Hledejte řešení, které vám minimálně pokryjí inflaci a raďte se s odborníkem

zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

Diskontní sazba

 • Aktuálně 0,05 %
 • Banky mohou své volné peníze u ČNB uložit za sazbu 0,05 %

2T Repo

 • Aktuálně 0,5 %
 • Dvou týdenní Repo sazba - sazba na základě které ČNB stahuje peníze od komerčních bank výměnou za 14 denní cenné papíry. Po uplynutí této doby je ČNB vykoupí od bank zpět navýšené o Repo sazbu.

Lombardní sazba

 • Aktuálně 1,25 %
 • Sazba za kterou si od ČNB mohou komerční banky půjčovat peníze, které pak mohou půjčovat koncovým klientům například v rámci hypotečních úvěrů. Jedná se v zásadě o opak Diskontní sazby.
 • Lombardní sazba má největší vliv na trh hypotečních ale i spotřebitelských úvěrů

CCyB sazba
 • Aktuálně 0,5 %
 • Sazba proticyklické kapitálové rezervy je sazba, kdy banky musí banky držet rezervy pro případ cyklických změn a vytvářet tak polštář, který lze využít pro krytí ztrát v dobách propadů a krizí. 
 • Plánovaná od 1.7.2022 ve výši 1,0 %


zdroj: https://www.cnb.cz/cs/


Pokud stále přemýšlíte, nebo potřebujete malou pomoc s rozhodováním, vyberte si níže den a hodinu a spolu už to zvládneme.

Rozhodl jsem se napsat článek o tom, jak jsem kupoval své nové auto. Musím říct, že chvíli jsem váhal, zda to zveřejnit nebo ne, ale vlastně jsem si odpověděl sám. Choval jsem se vlastně tak, jak si přeji aby se i mí zákazníci chovali ve spolupráci semnou.

Začínáme se dostávat do situace, které tady desítky let nebyla. Rusko - Ukrajinský konflikt. Vysoká inflace. Vysoké úrokové sazby. Nedostupné bydlení pro střední třídu. A do toho všeho Covid, který nás doma držel 2 roky a nyní je v Číně tvrdý lockdown, tedy nejasná budoucnost pro Evropu ke konci roku.