ÚVĚROVÝ INDEX - SAZBY 10/2021

13.10.2021

HYPOTÉKY - ÚVĚRY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ - SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY - ÚVĚRY PRO PO

Měsíc Říjen 2021 začal hezky z ostře. ČNB na konci Září zvýšila základní sazbu z 0,75 % na 1,5 % což nikdo nečekal. Největší banky v ČR zareagovali prakticky okamžitě navýšením sazeb.  

 

1. Sazby hypotečních úvěrů vyrostli bez slev ke 4 % 

- Základní sazby největších bank se začali pohybovat těsně pod 4 %, po započtení slev jako je vedení běžného účtu u dané banky či pojištění ať nemovitosti nebo životní se pohybujeme okolo 3,24 %  

- Menší banky se budou v průběhu měsíce přidávat. Dalo by se říct, že jsou poslední dny, kdy se dají zafixovat sazby těsně pod hranici 3 %. 

- Pokud preferujete nízkou sazbu, před komfortem zpracování, připravte se na dlouhé čekání. Banky totiž absolutně nestíhají. Zejména ty které mají nižší sazbu pracují velmi pomalu jak kvůli procesům na bance, tak díky obrovskému přetlaku poptávky lidí, kteří začali na poslední chvíli řešit refinancování svých aktuálních hypoték, protože jim v příštím roce končí aktuální sazba. 


2. Zasedání ČNB a další zdražení hypoték

ČNB má zasedat ještě ve dvou termínech a to 4.11 a 22.12.2021. Dá se tak předpokládat další navyšování sazeb. Vzhledem k nečekanému navýšení z 30.9.2021, kde se předpokládalo zdražení o 0,25 % případně o 0,5 % a ČNB zvedla sazby o 0,75 % je můj osobní názor, že sazby do konce roku zvednou minimálně o 0,5 % až 1 %. V praxi by to znamenalo, že by se standardní hypoteční sazby na konci roku pohybovali okolo 4 %. 

3. INFLACE 

Zvyšování sazeb potvrzuje i současné překročení pásma inflace. Inflace byla za Září 2021 na úrovni 4,9 % což je navýšení proti Srpnu o 0,8 %. Doháníme tak Ameriku, kde je současná Inflace 5,25 %.  Dlouhodobý průměr pak překonává hranici 3 %. 


Zdroj: cnb.cz

4. Aktuální hypotéky s končící fixací v roce 2021, 2022 a 2023

- Doporučení pro všechny, zafixujte si sazby na další období a refinancujte hypotéku dokud jsme na sazbách do 3 % . V příštím roce se možná dotkneme poprve po dlouhých 10 letech poklesu sazeb výše 4 % na hypotečních úvěrech s 80 % LTV. U 90 % se pak můžeme pohybovat k 5 % p.a.

TIP: Refinancijte svou aktuální hypotéku na dlouholetou fixaci co nejdříve

TIP2: Podejte si žádost o hypotéku ještě dnes a rezervujte nízkou sazbu

Kalendář pro rezervaci termínu zde: https://bit.ly/novaschuzka

Hypotéky

Zdražování a navyšování sazeb 

Jedeme nahoru a rychlost nebírá obrátky. Sazby přes 3 % začínají být standardem.

Srovnání hypotéky v 11 bankách na trhu

Modelová kupní cena 3 600 000 Kč, 

Vlastní zdroje ve výši 20 % tedy 600 000 Kč = 80 % LTV

Splatnost 30 let, fixace 5 let

Jaké sazby máme dnes v Říjnu 2021 a jaké byli v Březnu 2021

Říjen 2021

Březen 2021

Propočítej si svoji hypotéku níže

Vyplň 3 údaje a zjistíš výši splátky. Pro osobní konzultaci klikni na tlačítko MÁM ZÁJEM, vyplň své údaje a klikni na tlačítko ODESLAT. Pak se můžeš těšit na výsledek a telefonát či emeil.

Spotřebitelské úvěry

 • Aktuální průměrná sazby začínají růst přes 6 % p.a.

Úvěry ze stavebního spoření

 • Aktuální průměrná sazba okolo 4,3 % - 4,9 % p.a. u nezajištěných úvěrů.
 • V grafu nám to malinko zkresluje průměr se zajištěnými úvěry

Úvěry pro právnické osoby

 • Aktuální průměrná sazba mezi 5 % - 6 %p.a., zde nám došlo ke zvýšení sazeb. 
 • Předpoklad je zvyšování po dalším zasedání ČNB

Zdroj grafů: interní systém SAB servi s.r.o - SAB úvěrový index mapující sjednávané úvěry v jednotlivých oblastech

INFLACE

 • Aktuální inflace 4,9 % a výrazné překročení dle plánu ČNB
 • Další zasedání ČNB a zvyšováním úrokových sazeb bude probíhat 4.11.2021
 • Inflace se pohybovala v roce 2020 od 2,9 % do 3,2 % a krátkodobě se dotknula hranice 3,7 %, dnes jsme na 4,9 % 
 • TIP 1: - Držte rezervy okolo 3 až 6 násobku měsíčního příjmu likvidě na účtech a v hotovosti. Zbývající peníze vhodně investujte, případně se semnou poraďte o vhodné strategii.
 • TIP 2: - Inflace je jako vysoký krevní tlak. Nevidíme ho, nebolí nás, ale když jej nebudeme řešit může nás zabít. Řešte inflaci včas, dříve než vám ublíží. Z 1 000 000 Kč nám ukousla inflace za rok 2020 celkem 3,2 % tedy 32 000 Kč.
 • TIP 3: - Hledejte řešení, které vám minimálně pokryjí inflaci a raďte se s odborníkem

zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

Srovnání Říjen 2021

Srovnání Červen 2021

Diskontní sazba

 • Aktuálně 0,05 %
 • Banky mohou své volné peníze u ČNB uložit za sazbu 0,05 %

2T Repo

 • Aktuálně 1,5 %
 • Dvou týdenní Repo sazba - sazba na základě které ČNB stahuje peníze od komerčních bank výměnou za 14 denní cenné papíry. Po uplynutí této doby je ČNB vykoupí od bank zpět navýšené o Repo sazbu.

Lombardní sazba

 • Aktuálně 2,5 %
 • Sazba za kterou si od ČNB mohou komerční banky půjčovat peníze, které pak mohou půjčovat koncovým klientům například v rámci hypotečních úvěrů. Jedná se v zásadě o opak Diskontní sazby.
 • Lombardní sazba má největší vliv na trh hypotečních ale i spotřebitelských úvěrů

CCyB sazba
 • Aktuálně 0,5 %
 • Sazba proticyklické kapitálové rezervy je sazba, kdy banky musí banky držet rezervy pro případ cyklických změn a vytvářet tak polštář, který lze využít pro krytí ztrát v dobách propadů a krizí. 
 • Plánovaná od 1.7.2022 ve výši 1,0 %


zdroj: https://www.cnb.cz/cs/


Pokud stále přemýšlíte, nebo potřebujete malou pomoc s rozhodováním, vyberte si níže den a hodinu a spolu už to zvládneme.

Věděli jste, že v 98 % případů s klienty zjistím, že jejich údaje na OSSZ nesedí a stát jim nevypočítává starobní, invalidní, vdovské a sirotčí důchody ve výši, na kterou mají nárok, ale sníženou částku. Nevědomě je tak většina občanů ČR obírána o peníze, na které mají ze zákona nárok a celý život si platí sociální a zdravotní pojištění.