Krize a pokles cen nemovitostí, už je to tady?

29.07.2020

Můj osobní pohled na aktuální situaci ohledně bydlení a vývoj v budoucnu

Nejčastější otázka: Klesne to? A kdy?

Četl jsem spoustu článků o tom, že bude poklesy o 10 nebo 20 procent pořizovací ceny. No a nebyl jsem z nich moc nadšený, když situaci hodnotím se současnými zkušenostmi přímo od naší realitky. Spousta lidí, kteří chtějí koupit nemovitost chce za každou cenu ušetřit a tak vyčkává. Pokud patříš mezi ně, je článek přímo pro tebe.


Prodáváš nebo hledáš nemovitost? Podívej se na práci naší realitky jaké nemovitosti má aktuálně v nabídce, nebo jak profesionálně by prodala tvou nemovitost https://www.petrvasik.cz/reality/


Zkušenost z posledních prodejů nemovitostí (bytů) naší realitkou

Prodávané byty Brno, Praha, Hodonín, Zlín, a přilehlé okolí. Stav různý od kompletně rekonstruovaných po ty k rekonstrukci. Dispozice také různá, 1+KK, 2+KK, 3+1 a podobně. 

Co měli společného všichni kupující? 


Zdá se to až neuvěřitelné, ale byla to hotovost. 85% všech lidí, kteří přišli na prohlídky měli nachystanou hotovost ke koupi. Žádné úvěry, žádné hypotéky, ale hotovost ve výši několika mil. Kč. 

Jaká byla další společná věc?

Byli ochotni nabídnout za byty i vyšší cenu, než byla inzerovaná prodejní a připlatit si, aby byt získali.

Co se na trhu děje?

Spousta běžných lidí spekuluje na to, že cena klesne o několik % níže a oni udělají výhodnou koupi a ušetří třeba 10% kupní ceny, což je u bytu za 3 500 000 Kč částka 350 000 Kč. 

Kde nastává problém dnes?

Je vysoká inflace, tedy znehodnocení peněz a ti zkušenější, kteří ví, co je inflace a mají hotovost, nebo možnost koupit nemovitost, tak to udělají. Spousta běžných lidí se dívá na trh krátkozrace. Chtějí slevu 10% a nebo se bojí že když nemovitost koupí dnes, za rok nebo 2 bude její hodnota o 10 nebo 20 procent nižší a oni tak budou za hlupáky, že koupili drahou nemovitost a dál už nedohlédnou. A jak se na to dívají dnes investoři? Chtějí ochránit své peníze před znehodnocení, což se letošní rok pohybuje okolo 4%. Z milionu tedy za rok zmizne 40 000 Kč a to už je poměrně velká částka. Hlavně když si uvědomíte, že na účtu máte třeba z prodeje domu 5 mil Kč atd. Investoři vědí, že hodnota nemovitostí v krátkém horizontu může kolísat a počítají s tím. Krátký horizont ale není to co oni kupují. Nemovitost je totiž koupě třeba na 10 let. A za 10 let i v krátkodobém poklesu hodnota nemovitosti vyroste jen díky trhu. Nehledě na to, že se nemovitost může zhodnotit dalšími vlivy. 

Chamtivost

Lidem dnes stát odpustí daň 4%, což nejsou malé peníze. Spousta lidí však stále vyčkává s koupí, i když mohou ušetřit už dnes desítky až stovky tisíc Kč. Problém je, že kdo dlouho vyčkává, možná už nedostane. Nebo na něj nezbyde.

Podívejte se také na článek, jak jsem kupoval svůj první byt a kolik se zhodnotil za 1 rok mého vlastního bydlení v něm. A naopak, kde jsem promarnil možná životní příležitost najdeš zde v článku: https://bit.ly/muj1byt 

Kdy tedy nakupovat?

Kdykoliv a ideálně dříve než později. Neříkám, že je dobrý nápad koupit první věc co uvidíte. Je potřeba plán promyslet. Rozhodně se ale nevyplatí vyčkávat extrémně dlouho nebo několik let. Vaše peníze z pravidla ztrácí na hodnotě a v dnešní době extrémně rychle. Odsouváte si splacení hypotéky na pozdní stáří. Utíká vám zhodnocení nemovitosti, které by jste měli, když by jste ji již dnes vlastnili atd.

Chceš se pobavit o svých možnostech a pomoci s rozhodnutím?


Rezervuj si semnou online schůzku zde: https://bit.ly/novaschuzka

Nebo mi rovnou zavolej na telefon 773 141 601