Mám jen 10 % vlastních peněz, jak vysokou hypotéku dostanu?

09.10.2020

Je rozdíl v tom jakou banku zvolím?

Hned úvodem - velké ANO je. A to obrovský rozdíl. Každá banka ti půjčí jinou částku a za jiných podmínek.

Aktuálně řeším několik případů, kdy klienti mají jen 10 % z kupní ceny nemovitosti a jak víte, rád píši články právě z vlastní řešené praxe. Dnes tomu nebude jinak. 

Dnešní situace celkově na trhu je hodně zlá. Nikdo neví co může očekávat v rámci své práce a tak se vyplatí volit obecně bezpečnější řešení a i si za něj trochu připlatit. A hlavně nechat nějaké peníze a rezervy v rámci třeba 6 měsíčních příjmů rodiny doma.

V rámci Covid-19 se spousta bank zavírá, schůzky jsou možné jen po předchozí domluvě s bankéři a s tím souvisí další možné omezení v poskytování hypoték. Neodkládejte proto vyřešení své hypotéky na později. Už dnes je problém se domluvit s odhadci a schvalovateli na bankách a lhůty se protahují.

ROZDÍL 921 000 KČ V TOM CO KLIENTŮM CHTĚLA MAXIMÁLNĚ PŮJČIT JEJICH BANKA A V TOM CO JSEM JIM ZAŘÍDIL JÁ

Pojďme se ale podívat na jeden řešený případ

Mladý pár s 10 % vlastních peněz určených k bydlení a 3 měsíční bezpečnostní rezervou na účtech.

Příjem okolo 22 000 Kč každý. Celkem se pohybujeme kolem 44 000 Kč.

V partnerech máme 11 bank a hned v úvodu je vidět, že 5 jich vypadne protože neposkytují úvěry jen s 10 % vlastních zdrojů, ale požadují minimálně 15 % ideálně 20 %.

A teď začíná ta mravenčí práce. Najít banku, která nám poskytne maximální částku v rámci příjmů, které máme potvrzené od zaměstnavatele. Bavíme se o 44 000 Kč v součtu.

Celkový záměr koupě je 6 mil. Kč s tím že máme 600 000 Kč tedy potřebujeme od banky na příjmech které máme dostat hypotéku ve výši 5 400 000 Kč.

Banka č.1

Maximální možná výše úvěru 4 750 000 Kč a sazba 2,69 % s 5 letým fixem - nedostačující

Banka č.2

Maximální možná výše úvěru 4 799 000 Kč a sazba 1,99 % s 5 letým fixem - nedostačující

Banka č.3

Maximální možná výše úvěru 4 479 000 Kč a sazba 3,19 % s 5 letým fixem - nedostačující

Banka č.4

Maximální možná výše úvěru 5 400 000 Kč a sazba 2,59 % s 10 letým fixem - Vyhovuje

Proč je takový rozdíl u bank?

Protože ČNB sice rašila parametry DTI a DSTI které určovali jaká maximální část z tvého příjmu může jít na splácení půjček. Nicméně banky si tento parametr ponechávají k hodnocení klientů a maximální výše splátek, kterou jim dovolí. Tedy narážíme na to, že jedna banka ti dovolí zadlužit se splátkami na 40 % tvého měsíčního příjmu a jiná na 55 % a tak různě. Pak se tedy stává to, že jedna banka půjčí třeba o milion více a jiná o milion méně.

Hurá, našli jsme banku, která je schopná nám půjčit celou potřebnou částku. Bylo to několik telefonátů bankéřům a zpracovatelům, debaty o vyjímkách a možnostech jak záměr realizovat, několik propočtů na bankách a zaslaných modelací ale nakonec se a správná banka našla.

Jak by jsi takovou situaci řešil ty? Jak vidíš, na to že máš stejný příjem, každá banka ti půjčí jinak a na to už se vyplatí si najít člověka nebo ho i dokonce zaplatit. Rozdíl v tom, kolik dostaneš od banky je v případu mých klientů 921 000 Kč, protože právě jejich banka kde mají účty nabízela pouze takovouto částku.

ROZDÍL 921 000 KČ V TOM CO KLIENTŮM CHTĚLA MAXIMÁLNĚ PŮJČIT JEJICH BANKA A V TOM CO JSEM JIM ZAŘÍDIL JÁ

Řešíš bydlení teď nebo v horizontu budoucích 2 let? Rezervuj si semnou online konzultaci hned zde: https://bit.ly/novaschuzka

Nebo mi rovnou zavolej 773 141 601