ÚVĚROVÝ INDEX - SAZBY 9/2021

13.09.2021

HYPOTÉKY - ÚVĚRY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ - SPOTŘEBITELSKÉ ÚVĚRY - ÚVĚRY PRO PO

Zamyšleně koukám v dál, a přemýšlím co bude dál... 

Stejně asi jako spousta dalších lidí, kteří plánují koupit nemovitost na hypotéku. 

 

1. Sazby hypotečních úvěrů vyrostli bez slev nad 3 % 

- Na základě různých akcí a slev, nebo podmínek za pojištění je možné u bank získat sazby pod 3 %, klient ale mnohdy úsporu na úrocích přeplatí na drahých a méně výhodných pojistkách.

- Slevy na odhady zdarma si zase banky mohou podmiňovat pojištěním nemovitosti.


2. Ceny nemovitostí

- Tady není třeba ani komentáře. Vidíte to sami v médiích, nebo na inzercích, když hledáte nemovitost pro sebe a srovnáte minulý rok a s tím letošním. 

- Některé lokality vzrostli proti minulému roku téměř o 40 %

- Nejméně rostl Olomouc okolo 6 %, zbytek ČR přes 18 % 

Statistika z realitymix.cz

3. ZPRACOVATELÉ A SCHVALOVATELÉ NA BANKÁCH STÁLE NESTÍHAJÍ

- Je pravda že doba dovolených už končí, na bankách ale stále nezvládají nápor hypoték. Znám se se spoustou zpracovatelů a tak vím, že velká část z nich nechce telefon ani vidět a občas potřebují vypnout a tak na den, dva 3 jdou na neschopenku. Ono zvládnout tempo, termíny a mít neustále před sebou na stole 50 hypoték ke zpracování od všech distribučních kanálů není jednoduché. Nedivím se jim. 

- Termíny zpracování jsou delší a táhnou se jak na stranách klientů, tak na stranách zpracovatelů a někdy i my jako poradci toho máme poměrně hodně na práci a tak se může nějaký ten den předání informací zpozdit.

- I přes to všechno existují banky, které jsou schopny po doložení všech dokumentů  schválit hypotéku do druhého dne. Klient si sice připlatí o malinko více na sazbě, zato je to vykoupeno rychlostí zpracováním. Musíme se tak rozhodnout, co jsou pro nás priority. Mám hypotéky schválené do druhého dne, ale mám taky zkušenost s rozpracovanou hypotékou 3 a 6 měsíců z části kvůli bance a chybám protože nestíhají a nutným opravám a pak z části kvůli klientům, respektive firmám, po kterých chtějí realizace domů a tak s e vše táhne. 


4. Stavební firmy, cena materiálu

-  Ceny stavebních materiálů vzrostli někdy o 100 % během posledního kvartálu. Firmám se prodražily náklady a lidé koupili vše co bylo v regálech. Někdy jsou firmy pod takovým tlakem, že nestíhají komunikovat s klienty a tak se může táhnout financování, nebo nemusí vycházet původní rozpočty na výstavbu či rekonstrukci.


5. Aktuální hypotéky s končící fixací v roce 2021, 2022 a 2023

- Doporučení pro všechny, zafixujte si sazby na další období a refinancujte hypotéku dokud jsme na sazbách do 3 % . V příštím roce se možná dotkneme poprve po dlouhých 10 letech poklesu sazeb výše 4 % na hypotečních úvěrech s 80 % LTV. U 90 % se pak můžeme pohybovat k 5 % p.a.

TIP: Refinancijte svou aktuální hypotéku na dlouholetou fixaci co nejdříve

TIP2: Podejte si žádost o hypotéku ještě dnes a rezervujte nízkou sazbu

Kalendář pro rezervaci termínu zde: https://bit.ly/novaschuzka

Hypotéky

Zdražování a navyšování sazeb 

Banky proti Březnu 2021 zvedli sazby o 0,75 % viz obrázek srovnání bank níže.

Zatímco v Březnu jste dokázali dosáhnout na sazbu 1,89 % p.a. dne jsem na 2,64 % p.a. u nejlevnějších bank. Tyto banky ale jsou velmi problémové ve schvalování hypoték a proces se táhne tak 2 - 3 měsíce od podání žádosti. U nejschopnější banky s rozumným poměrem cena a doba zpracování jsem o 0,2 % výše na 2,84 %. Dá se tedy říct, že banky za 6 měsíců zvedli sazby o 1 %. 

Srovnání hypotéky v 11 bankách na trhu

Modelová kupní cena 3 600 000 Kč, 

Vlastní zdroje ve výši 20 % tedy 600 000 Kč = 80 % LTV

Splatnost 30 let, fixace 5 let

Jaké byly sazby v Březnu 2021 a srovnání navýšení sazeb jak se projevilo v Červenci. 

Září 2021

Březen 2021

Propočítej si svoji hypotéku níže

Vyplň 3 údaje a zjistíš výši splátky. Pro osobní konzultaci klikni na tlačítko MÁM ZÁJEM, vyplň své údaje a klikni na tlačítko ODESLAT. Pak se můžeš těšit na výsledek a telefonát či emeil.

Spotřebitelské úvěry

 • Aktuální průměrná sazba těsně pod 6 % p.a.
 • Banky se snaží nalákat klienty na spotřebitelské úvěry před dalším navyšováním sazeb.
 • TIP: Jedna banka má pro mě do konce srpna akční sazbu 4,5% p.a. pro všechny žadatele na nové úvěry či refinancování. Pokud tedy řešíte úvěr, napište mi. 


Úvěry ze stavebního spoření

 • Aktuální průměrná sazba okolo 3,1 % p.a. zde nám došlo ke snížení.
 • Stavební spořitelny v loňském roce spustili několik zajímavých programů pro refinancování
 • TIP: Vyplatí se refinancovat stavební spoření uzavírané před říjnem 2017 nebo sazbou vyšší než 4,3 % p.a.


Úvěry pro právnické osoby

 • Aktuální průměrná sazba okolo 5 % p.a., zde nám došlo ke zvýšení sazeb. 
 • Předpoklad je zvyšování po dalším zasedání ČNB

Zdroj grafů: interní systém SAB servi s.r.o - SAB úvěrový index mapující sjednávané úvěry v jednotlivých oblastech

INFLACE

 • Aktuální inflace 4,1 % a výrazné překročení dle plánu ČNB
 • Zasedání ČNB a zvyšováním úrokových sazeb bude probíhat dále v tomto měsíci.
 • Inflace se pohybovala v roce 2020 od 2,9 % do 3,2 % a krátkodobě se dotknula hranice 3,7 %, dnes jsme na 4,1 % 
 • TIP 1: - Držte rezervy okolo 3 až 6 násobku měsíčního příjmu likvidě na účtech a v hotovosti. Zbývající peníze vhodně investujte, případně se semnou poraďte o vhodné strategii.
 • TIP 2: - Inflace je jako vysoký krevní tlak. Nevidíme ho, nebolí nás, ale když jej nebudeme řešit může nás zabít. Řešte inflaci včas, dříve než vám ublíží. Z 1 000 000 Kč nám ukousla inflace za rok 2020 celkem 3,2 % tedy 32 000 Kč.
 • TIP 3: - Hledejte řešení, které vám minimálně pokryjí inflaci a raďte se s odborníkem

zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

Srovnání Srpen 2021

Srovnání Červen 2021

Diskontní sazba

 • Aktuálně 0,05 %
 • Banky mohou své volné peníze u ČNB uložit za sazbu 0,05 %

2T Repo

 • Aktuálně 0,5 %
 • Dvou týdenní Repo sazba - sazba na základě které ČNB stahuje peníze od komerčních bank výměnou za 14 denní cenné papíry. Po uplynutí této doby je ČNB vykoupí od bank zpět navýšené o Repo sazbu.

Lombardní sazba

 • Aktuálně 1,25 %
 • Sazba za kterou si od ČNB mohou komerční banky půjčovat peníze, které pak mohou půjčovat koncovým klientům například v rámci hypotečních úvěrů. Jedná se v zásadě o opak Diskontní sazby.
 • Lombardní sazba má největší vliv na trh hypotečních ale i spotřebitelských úvěrů

CCyB sazba
 • Aktuálně 0,5 %
 • Sazba proticyklické kapitálové rezervy je sazba, kdy banky musí banky držet rezervy pro případ cyklických změn a vytvářet tak polštář, který lze využít pro krytí ztrát v dobách propadů a krizí. 
 • Plánovaná od 1.7.2022 ve výši 1,0 %


zdroj: https://www.cnb.cz/cs/


Pokud stále přemýšlíte, nebo potřebujete malou pomoc s rozhodováním, vyberte si níže den a hodinu a spolu už to zvládneme.

Rozhodl jsem se napsat článek o tom, jak jsem kupoval své nové auto. Musím říct, že chvíli jsem váhal, zda to zveřejnit nebo ne, ale vlastně jsem si odpověděl sám. Choval jsem se vlastně tak, jak si přeji aby se i mí zákazníci chovali ve spolupráci semnou.

Začínáme se dostávat do situace, které tady desítky let nebyla. Rusko - Ukrajinský konflikt. Vysoká inflace. Vysoké úrokové sazby. Nedostupné bydlení pro střední třídu. A do toho všeho Covid, který nás doma držel 2 roky a nyní je v Číně tvrdý lockdown, tedy nejasná budoucnost pro Evropu ke konci roku.